سازگاری فرزندان با ازدواج مجدد والدین

سازگاری فرزندان با ازدواج مجدد والدین

1398-07-20 0
sazegari.jpg

ازدواجی که در آن بچه های حاصل از ازدواج قبلی حضور داشته باشند، چالش های زیادی دارد. چنین خانواده هایی باید در زمان برنامه ریزی برای ازدواج مجدد سه موضوع مهم را درنظر بگیرند:

• تفاوت های مالی و زندگی: بزرگسالان باید در مورد محل زندگی شان و نحوه تقسیم پول شان تصمیم گیری کنند. بیشتر والدینی که ازدواج دوم دارند به خانه جدید می روند و این مزیت خوبی است زیرا محیط جدید تبدیل به خانه آنها می شود. زوجین باید در مورد اینکه آیا پولشان را تقسیم کنند یا هرکس جداگانه خرج کند، تصمیم گیری کنند. آنهایی که روش مشترک را انتخاب می کنند رضایت خانوادگی بیشتری دارند.

• حل احساسات و نگرانی ها در مورد ازدواج قبلی: ازدواج مجدد ممکن است دوباره خشم های قدیمی و زخم هایی که فرد از ازدواج قبلی خورده است را زنده کند، کودک مجبور است با این امید کنار آید که والدین سرپرست او با هم سازگار می شوند. یا زنی که ممکن است به دلیل روابط بدی که با شوهر قبلی¬اش داشته است، پس از تصمیم برای ازدواج مجدد دچار احساس عصانیت و آشفتگی روحی شود.

• پیش بینی تغییرات سرپرستی و تصمیم گیری ها: زوج ها باید در مورد نقش هر کدام شان در بزرگ کردن بچه های جدید، تغییر در قوانین خانه داری و مسائل این چنینی بحث و گفتگو کنند. بچه ها پس از این ازدواج واکنش متفاوتی به والدین جدید خود دارند زیرا حالا او نقش رسمی خود را برعهده می گیرد.

سخت ترین جنبه در خانواده های غیرخونی مساله سرپرستی و مراقبت است. تشکیل چنین خانواده ای با بچه های کوچک به مراتب آسانتر از بچه های نوجوان است زیرا آنها در مرحله بحرانی زندگی شان قرار گرفته اند.
با این حال نوجوانان جدا از خانواده هستند زیرا سعی می کنند هویت خود را بسازند.

تحقیقات اخیر نشان داده که نوجوانان (10-14 سال) ممکن است سخت ترین دوره سنی برای هماهنگ شدن در خانواده جدید باشند. نوجوانان در سنین 15 به بالا نیاز به مراقبت کمتری دارند و تمایل زیادی به زندگی با خانواده غیرخونی ندارند در حالیکه نوجوان زیر 10 سال فرد جدید خانواده را پذیرفته اند البته در شرایطی که او تاثیر مثبتی داشته باشد. کنار آمدن با بچه هایی که هویت شان در حال شکل گیری است به مراتب کار مشکل تری خواهد بود.

والدین غیرخونی در ابتدا با روابط شان را با بچه ها مانند یک دوست یا مشاوری مهربان تقویت کنند. زوج ها می توانند توافق کنند که هر کسی مسئول بچه های خودش باشد تا روابط منسجم تر شود.

تا زمانی که والدین غیر خونی بتوانند از عهده مسئولیت های سرپرستی خود برآیند، می توانند رفتار کودکان و کارهایشان را تحت نظارت خود قرار بدهند و یکدیگر را در جریان بگذارند.

خانواده ها ممکن است بخواهند فهرستی از قوانین خانه داری را تنظیم کنند. برای مثال ما پذیرفته ایم که به تمامی اعضای خانواده احترام بگذاریم یا هر عضو خانواده ای پذیرفته که پس از بیدار شدن از خواب تختش را مرتب کند.

در بهترین شرایط سازگار شدن با خانواده غیرخونی دو تا چهار سال طول می کشد. و صحبت با روان شناس به این رویه کمک خواهد کرد.

منابع:
ایسنا نیوز
www.fekrbonyan.com

یزدان گنجعلی


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.

3 × 2 =


معرفی مشاوره خانواده فردوس

مرکز مشاوره خانواده فردوس با در اختیار داشتن تیمی متخصص از برترین اساتید و مشاوران در حوزه های روانپزشکی، روانشناسی بالینی، مشاوره خانواده و ازدواج،‌ مشاوره تحصیلی، مددکار و روانسنج است. متخصصان این مرکز به شیوه­ های گوناگون خدمات درمانی ارائه می­کنند که مهمترین آنها عبارتند از: مشاوره حضوری، مشاوره تلفنی، مشاوره الکترونیکی و نوروتراپی. این خدمات در تمامی روزهای هفته در مرکز مشاوره ارائه می شود.

استفاده از مطالب وبسایت مرکز مشاوره خانواده فردوس فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است.