والدین کامل( کمالگرا)

والدین کامل( کمالگرا)

1398-06-11 0
IMG08321413.jpg

به باور ها و نگرشهای خود در ارتباط با فرزند خود تامل کنید. آیا متناسب با سن فرزند خود به او آزادی و استقلال لازم را می دهید و یا جز والدینی هستید که در انجام تمام کارها به فرزند خود کمک می کند؟

تا چه اندازه تحمل دیدن ناکامی و شکست کودک خود را دارید و به او اجازه ی اشتباه کردن می دهید؟

چقدر به خودتان اجازه ی اشتباه در فرزندپروری خود می دهید؟
والدین کامل، والدین کمالگرایی هستند که می خواهند برای فرزند خود «به اصطلاح خوب» باشند و بدین منظور بیش از اندازه با فرزندانشان درگیر می شوند و باور دارند که باید همه کار برای فرزندشان انجام دهند.
والدین کامل گاهی برای فرزندشان به صورت پیشخدمت در می آیند و می خواهند به تمام فعالیتهای فرزندشان نظارت داشته باشند.

مثلا می خواهند مطمئن شوند که آیا او به موقع بیدار می شود و به کارهایش می رسد یا خیر.

اینگونه والدین به طور مداوم فرزندشان را نصیحت می کنند که « بجه ی خوبی باش»، « تکالیفت را بنویس»، مسواک بزن» و …. آنها کوچکترین حرکات کودک را مدنظر دارند و با رسیدن کودک از مدرسه به خانه موجی از سوالات و نصایح شروع می شود:

امروز چه کار کردی؟

مشقهایت را بده ببینم

لباسهایت را عوض کن

شامت را بخور، عجله کن و …
والدین کامل یا « به اصطلاح خوب» معمولا منظور بدی ندارند، ولی رفتارشان استقلال و اعتماد به نفس فرزندشان را از بین می برد.

آنان باور دارند که رفتار فرزندشان، بازتاب شایستگی آنان به عنوان والدین است و با همین طرز تفکر، مسئولیت هر عمل فرزندشان را به عهده می گیرند و به این ترتیب، کودکانی بی دست و پا بار می آورند. آنها به جای آنکه اجازه دهند کودک از تجارب خود درس بگیرد، برایش دلسوزی می کنند و در مقابل همه چیز محافظ او هستند.

اگر این ویژگی ها را در خود می بینید، بهتر است تلاش کنید خود را از کامل بودن به سمت کافی بودن هدایت کنید، تا مسئولیت پذیری، احترام متقابل و استقلال در فرزند تان شکوفا شود.

مشاوره خانواده فردوس

مرکز مشاوره فردوس با در اختیار داشتن تیمی متخصص از برترین اساتید و مشاوران در حوزه های روانپزشکی، روانشناسی بالینی، مشاوره خانواده و ازدواج،‌ مشاوره تحصیلی، مددکار و روانسنج است. متخصصان این مرکز به شیوه­ های گوناگون خدمات درمانی ارائه می­کنند که مهمترین آنها عبارتند از: مشاوره حضوری، مشاوره تلفنی، مشاوره الکترونیکی و نوروتراپی. این خدمات در تمامی روزهای هفته در مرکز مشاوره ارائه می شود.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.


معرفی مشاوره خانواده فردوس

مرکز مشاوره خانواده فردوس با در اختیار داشتن تیمی متخصص از برترین اساتید و مشاوران در حوزه های روانپزشکی، روانشناسی بالینی، مشاوره خانواده و ازدواج،‌ مشاوره تحصیلی، مددکار و روانسنج است. متخصصان این مرکز به شیوه­ های گوناگون خدمات درمانی ارائه می­کنند که مهمترین آنها عبارتند از: مشاوره حضوری، مشاوره تلفنی، مشاوره الکترونیکی و نوروتراپی. این خدمات در تمامی روزهای هفته در مرکز مشاوره ارائه می شود.

استفاده از مطالب وبسایت مرکز مشاوره خانواده فردوس فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است.